Tajne laboratorium w Tramwajach Szczecińskich?

Tajne laboratoria są dobrym wątkiem kryminalnym dla pisarzy. Mało kto wie, że w Tramwajach Szczecińskich również znajduje się pomieszczenie do eksperymentów! Ostatecznie żaden pisarz nie zainteresował się jeszcze badaniami przez nas prowadzonymi, ale może to i lepiej. Możemy spokojnie pracować i dbać o bezpieczeństwo osób pracujących „przy napięciu”.

Małe, zamknięte pomieszczenie. Zawieszone na ramie gumowe rękawice moczą się w wodzie i obserwujący to pracownicy spółki, wpatrujący się jednocześnie w monitory pełne różnych parametrów. Wydawałoby się błahe i nudne zadanie. Nic bardziej mylnego! Procesy, które są przeprowadzane i obserwowane w naszym laboratorium są niezwykle ważne i potencjalnie niebezpieczne.

Przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy dokładnie określają procedury dla pracowników części energetycznej wydziału infrastruktury sieciowej. Wszystkie osoby pracujące przy urządzeniach elektrycznych muszą dokładnie przygotować swoje stanowisko pracy, a w wielu przypadkach mieć stosowne rękawice i buty. Nie są to zwykłe „gumiaki”, ale sprzęt, który może uratować człowiekowi życie.

W spółce jest prawie 400 elementów, które należy dokładnie sprawdzać i poddawać okresowym badaniom. Są to rękawice, półbuty i kalosze dielektryczne, drążki izolacyjne i uziemiacze przenośne. Sprawdza się je pod określonym napięciem:

  • rękawice 1 kV- badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy
  • rękawice 15 kV – badanie napięciem 20 kV, badanie co 6 miesięcy
  • drążki izolacyjne – badanie napięciem 100 kV, badanie raz na rok
  • drążki izolacyjne (krótkie) – badanie napięciem 50 kV, badanie raz na rok
  • półbuty – badanie napięciem 15 kV, badanie co 6 miesięcy
  • kalosze – badanie napięciem 5 kV, badanie co 6 miesięcy

Sprzęt trzeba badać ponieważ ulega stopniowej degradacji przez procesy starzenia się materiału, promieniowanie słoneczne czy podwyższone temperatury. Możliwe są także uszkodzenia mechaniczne.

Elementy, które są uszkodzone mechanicznie lub nie przechodzą testów nie są dopuszczone do wydania pracownikom. Chodzi przecież o zdrowie i życie osób pracujących w spółce.

Nasze laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim wyposażeniem zapewniającym utrzymanie spójności pomiarowej. Sprzęt zanurzony w wodzie poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniego napięcia przez określony czas i pomiarze upływu prądu, który nie powinien przekraczać pewnej wartości. Pozytywny rezultat pozwala na dopuszczanie danego rodzaju wyrobu do użytkowania. Szczegółowe wymagania techniczne w stosunku do rękawic i obuwia elektroizolacyjnego oraz warunki wykonywania badań określone są w normach europejskich. Badanie przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu i obserwowane przez szybę, ponieważ wysokość napięcia występująca podczas badań może być niebezpieczne także dla osób badających.