Nowy kurs na motorniczego

Dziś rozpoczyna się kolejny, drugi w tym roku kurs na motorniczego, organizowany przez Tramwaje Szczecińskie.

Weźmie w nim udział 18 osób (osiem kobiet, dziesięciu mężczyzn, średnia wieku 35 lat, pięć osób z wyższym wykształceniem).

Bezpłatny kurs przygotowujący do egzaminu na kierowanie tramwajem obejmuje 77 godzin zajęć teoretycznych i 60 praktycznych. Zajęcia teoretyczne trwają 10 dni, od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie w godzinach od 8:00 do 15:00. Potem jest część praktyczna, która odbywa się według grafików ustalanych indywidualnie. Na koniec kursanci przystępują do egzaminu państwowego. Przewidywany czas podjęcia służby liniowej przez nowych motorniczych to sierpień 2024r.

Kursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Do każdego zgłasza się kilkadziesiąt osób. Początkowy etap rekrutacji to rozmowa kwalifikacyjna. W kursie, który rozpoczął się 29 stycznia 2024 r. uczestniczy 14 osób. Pierwsi z tej grupy będą gotowi do egzaminu państwowego pod koniec kwietnia.

W tym roku Tramwaje Szczecińskiej planują jeszcze dwa kursy – we wrześniu i pod koniec roku.

Dodatkowe informacje:

https://kursmotorniczego.ts.szczecin.pl/

W ostatnich miesiącach dzięki stopniowemu wzrostowi liczby motorniczych możliwe były  następujące zmiany w siatce połączeń tramwajowych:

 

  • 2 stycznia 2024r. „jedenastka” wróciła do pełnej trasy od Ludowej do Pomorzan,
  • od 19 lutego 2024r. „ósemka” kursuje cały dzień we wszystkie dni tygodnia,
  • od 18 marca 2024  „dwójka” wróciła na linię Turkusowa – Dworzec Niebuszewo, a „trójka” wznowiła kursowanie na tymczasowej z powodu remontu ul. Kolumba trasie Osiedle Zawadzkiego – ul. Arkońska – Potulicka.

 

Wojciech Jachim

Rzecznik TS