Zmieniamy zawód - zostań motorniczym

To praca, która dostarcza ekscytacji i bardzo dużo emocji - mówi motornicza Iwona Dolatowska, jedna z bohaterek filmu "Zmieniamy zawód - zostań motorniczym".

Pracownicy Tramwajów Szczecińskich wystąpili w pierwszym odcinku cyklu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości pt. „Zmieniamy zawód”. Serial opowiada  warunkach zatrudnienia w branżach, które szukają rąk do pracy. W Szczecinie na chętnych do kierowania tramwajami czeka 30 etatów, a w całej Polsce 500.

Praca „z emocjami”, ale daje dużo satysfakcji

Program „Zmieniamy zawód” pokazuje drogę dojścia do nowej pracy.

Pani Iwona jest motorniczą od dwóch lat. Wcześniej była zatrudniona w prywatnej firmie. - Postanowiłam poszukać pracy bardziej stabilnej. Zapisałam się na kurs. Ekscytacji i emocji jest dużo. Spróbować powinien każdy, kto czuje się na siłach. Rodzina jest ze mnie dumna. Moja córka właśnie zaczęła kurs - mówi Iwona Dolatowska.

Kursy na motorniczych w Szczecinie odbywają się kilka razy w roku. Można do nich przystąpić za darmo. - Decyzja dojrzewała we mnie kilka miesięcy. W mojej rodzinie są dwa pokolenia kolejarzy, więc zawsze darzyłem sympatią wszystko, co jeździ po torach - opowiada Krzysztof Saczuk, który właśnie skończył kolejny kurs motorniczego, organizowany przez Tramwaje Szczecińskie.

Dla otwartych i opanowanych

Beata Dudkiewicz z Tramwajów Szczecińskich: - Najpierw sprawdzamy predyspozycje kandydata. Szukamy osób otwartych, opanowanych i zdeterminowanych. Potem jest właściwy kurs, który trwa trzy miesiące i składa się z część teoretycznej i praktycznej. 

Tramwaje Szczecińskie oferują atrakcyjne warunki i stabilną pracę. Średnia miesięczna brutto to 6200 złotych. Do tego liczne dodatki w postaci premii kwartalnych, nagród jubileuszowych, wczasy pod gruszą, darmowy bilet na komunikację miejską czy karta Multisport.

- W samym Szczecinie brakuje ok. 30 etatów, a w innych miastach w Polsce nawet więcej. To praca z wieloma obciążeniami, pod naporem stresu i z koniecznością dopasowania pod nią naszego życia. Braki kadrowe są tu jednak na tyle poważne, że należy spodziewać się regularnych podwyżek płac – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy z Idea HR Group.

29 stycznia w Tramwajach Szczecińskich rozpoczął się kolejny kurs motorniczego. Bierze w nim udział 15 osób.

 

Warunki rekrutacji

Zostań motorniczym w Szczecinie!