W Szczecinie planowana jest na najbliższe lata torowa rewolucja. Głównym celem i ideą projektu jest poprawa stanu technicznego tras tramwajowych w mieście.

Realizacja projektu wynika z potrzeby poprawy stanu technicznego infrastruktury torowej i poprawy komfortu podróżowania tramwajami w naszym mieście. Po przebudowie przejazd będzie bardziej płynny, zmniejszy się awaryjność torowisk, a w rejonie przejazdu tramwajów zrobi się ciszej.

Wnioskodawcą i Beneficjentem projektu pn. „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie – etap II” jest Gmina Miasto Szczecin, a podmiotem odpowiedzialnym za rzeczową realizację projektu będzie Spółka Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. występująca w roli inwestora zastępczego.

Całkowita długość zmodernizowanych linii tramwajowych wyniesie 8.7 km toru podwójnego. Całkowity planowany koszt inwestycji: 233 700 000,00 brutto.

Projekt obejmuje następujący zakres robót:

 1. Zadanie 1. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną

 1. w ciągu al. Niepodległości - pl. Żołnierza Polskiego - al. Wyzwolenia - pl. Rodła (wraz z placem Rodła) do Ronda Giedroycia

 2. w ciągu ul. Kołłątaja - ul. Asnyka - pętla Niebuszewo

 3. w ciągu pl. Żołnierza Polskiego (wraz z pl. Żołnierza) - pl. Hołdu Pruskiego - ul. Matejki - ul. Piłsudskiego (do pl. Rodła)

 1. Zadanie 2. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Powstańców Wielkopolskich do pętli Pomorzany wraz z rozbudową pętli oraz z niezbędną rozbudową i przebudową układu drogowego

 2. Zadanie 3. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Mickiewicza od Mostu Akademickiego do skrzyżowania z ul. Brzozowskiego (z przejazdem)

 3. Zadanie 4. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną na pl. Szarych Szeregów

 4. Zadanie 5. Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w węźle Wyszyńskiego

 5. Zadanie 6. Przebudowa zajezdni tramwajowej Golęcin wraz z niezbędną rozbudową i przebudową układu drogowego ul. Wiszesława

 6. Zadanie 7. Przebudowa Podstacji prostownikowej Kolumba

 7. Zadanie 8. Budowa podstacji prostownikowej Chmielewskiego

 8. Zadanie 9. Przebudowa Podstacji prostownikowej Kaszubska

Rok 2017 będzie czasem podpisywania umów z biurami projektowymi oraz przygotowywaniem potrzebnych dokumentacji. Realizacja robót budowlanych będzie w latach 2018 – 2023. Dodatkowo w ramach zadań tegorocznych spółka Tramwaje Szczecińskie będzie na bieżąco utrzymywać i kontrolować stan torowisk w naszym mieście.

Planowany jest także remont torowiska na ulicy Krzywoustego, ramach którego zrealizowane zostaną następujące prace:

- usunięcie otulin przyszynowych,

- wyregulowanie krawędzi konstrukcji jezdni,

- oczyszczenie powstałego „tunelu szynowego”,

- uzupełnienie ubytków nawierzchni w ramach torowiska (max. 0,5 m od krawędzi skrajnej szyny),

- wypełnienie całego „tunelu” materiałami chemoutwardzalnymi lub aplikowanymi na gorąco.

Dzięki temu poprawi się szczelność konstrukcji w strefie przyszynowej i komfort jazdy.

Data publikacji: 2017-02-07
pozostałe wpisy

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.