Więcej życzliwości na drodze

Każdego dnia w Szczecinie dochodzi o wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Dzień życzliwości to dobry czas na przypomnienie o największych przewinieniach kierowców.

5 kwietnia jest dniem życzliwości na drodze. To dobry czas, żeby przypomnieć o największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach względem pojazdów komunikacji miejskiej. Pamiętajmy, że w szczycie na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie są największe przewinienia kierowców względem komunikacji miejskiej? Pośpiech, brawura i nieuwaga. To prowadzi do wymuszania pierwszeństwa, wyprzedzania i gwałtownego hamowania przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Do tego należy doliczyć problemy motorniczych. Każdego dnia na naszych drogach widać sytuacje, w których auta blokują torowisko. Kierowcy nie zwracają uwagi na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu jak i z boku, a także wymuszanie pierwszeństwa. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku, a pasażerowie muszą wejść na jezdnię, aby wsiąść do pojazdu. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.


W roku 2016 miało miejsce 738 kolizji i wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, ponad 500 z nich było z winy osób trzecich.

Aby uczulić kierowców o tym jak zachować się na jezdni, spółka Tramwaje Szczecińskie rozpoczęła w zeszłym roku specjalną akcję z sympatyczną postacią. PANtografik pojawił się na tylnej szybie tramwajów i przypomina kierowcom o zachowaniu bezpiecznej odległości oraz o tym, żeby nie blokować torowiska. 115 okrągłych nalep z wesołą postacią znalazło się na wszystkich tramwajach z zajezdni Pogodno. Na niektórych autobusach można znaleźć piktogramy przypominające o wpuszczeniu na drogę autobusu wyjeżdżającego z zatoki, który chce włączyć się do ruchu.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji ze strony pracowników spółek kierowcy i motorniczowie, którzy dopuszczają się największej liczby wykroczeń  wysyłani są na dodatkowe szkolenia. Wszyscy przechodzą także specjalne testy i kursy wymagane prawem.

Komunikacja miejska jeździ według przygotowanych rozkładów. Grzeczność innych kierowców może poprawić bezpieczeństwo pasażerów i punktualność transportu zbiorowego. Apelujemy więc do uczestników ruchu drogowego o większą życzliwość. To wpłynie nie tylko na płynność ruchu, ale także samopoczucie wszystkich za kierownicą.

Data publikacji: 2017-04-05
pozostałe wpisy

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.