Zostaliśmy wyróżnieni!

Szczecin ma najnowocześniejszą zajezdnię tramwajową w Polsce. Obiekt został przebudowany i przystosowany do obsługi niskopodłogowych tramwajów w zeszłym roku, a teraz inwestycja została wyróżniona w Ogólnopolskim konkursie.

W ramach Ogólnopolskiego konkursu otwartego Modernizacja Roku 2015 oceniane były takie elementy jak nowoczesność technologii, wysoka jakość wykonawstwa czy dbałość o architekturę. Wyróżnienie inwestycji prowadzonej przez spółkę Tramwaje Szczecińskie cieszy tym bardziej, że do XX edycji tego konkursu zgłoszone zostały 672 realizacje.

Zajezdnia Pogodno mieszcząca się przy al. Wojska Polskiego, obsługuje 127 wagonów różnego typu – głównie przegubowych w tym: 28 tramwajów Swing, 73 przegubowe tatry. Zajezdni uroku dodaje fakt, że na jej terenie odrestaurowana z najdrobniejszymi szczegółami została hala z 1934 roku, w której do dziś stacjonują w tramwaje.

Trwające przez około rok prace budowlane zakładały rozbudowę oraz gruntowną przebudowę obiektów na terenie zajezdni wraz z odrestaurowaniem.

Przebudowany został układ torowy w taki sposób, aby umożliwić wyjazd zarówno w kierunku Głębokiego jak i centrum miasta. Zajezdnia zyskała także dodatkowy 21 tor, który pełni funkcję toru objazdowego. Łącznie na terenie zajezdni i w jej sąsiedztwie położono aż 6 kilometrów torów i zamontowano kilkadziesiąt zwrotnic. Część torów zmieniło swój charakter, gdyż musiały zostać dostosowane do wagonów niskopodłogowych obsługiwanych z dachu, niektóre przeznaczone są do mycia wózków tramwajowych, demontażu pantografów za pomocą specjalnego żurawia, a także do obsługi taboru za pomocą tokarki podtorowej. Wykonawca wyposażył obiekty zajezdni w specjalistyczny sprzęt do obsługi pojazdów (m.in. tokarkę podtorową, żurawia, suwnice, podnośniki taboru, urządzenia do napełniania piasku, urządzenia do mycia tramwajów, system identyfikacji taboru).

Wartość tego zadania wyniosła 135 300 000 zł brutto. Modernizacja zajezdni odbywała się w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, a generalnym wykonawcą była firma ZUE S.A. z Krakowa.

Dodatkowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.modernizacjaroku.org.pl. Nagrodę podczas uroczystej gali która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał prezes spółki Krystian Wawrzyniak i zastępca dyrektora ds. inwestycji Krystyna Gawrońska 

Data publikacji: 2016-08-24
pozostałe wpisy

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.